ISB 2017 Convention Presenters

Ithaca College

The ISB 2017 Convention will be held June 5-10, 2017 in beautiful Ithaca, New York, home of our host Ithaca College. The event will take place from Monday, June 5, 2017, through Saturday, June 10, 2017. We anticipate over 1,000 bassists, exhibitors, collaborative musicians, family members and guests from around the world to attend the concerts, seminars, workshops, lecture-demonstrations, panel discussions, masterclasses, exhibits, Young Bassists Program, and ensembles for non-professional bassists. In addition, the ISB will be holding solo, jazz, orchestral and young bassist performance competitions, and the eighth biennial ISB Maker's Competition over Monday, June 5th and Tuesday, June 6th.

As a non-profit organization that puts its revenues back to work for its membership, we rely on ISB members to help make the convention a great experience for everyone who attends. We are grateful for the many presenters over the years who have donated their time, travel and talent as a way of giving back to the worldwide bass community.

The following is a tentative list of convention presenters, subject to change. Click on a Presentation Title to see more information about the presenter and their presentation.

Sort By: Date / Time | Last Name

Monday, June 5, 2017

Name Presentation Title Time / Venue
Leon Bosch ISB 15-18 Solo Competition Semi-Finals & Finals - Leon Bosch, Chair 9:00 AM
Chapel
David Murray ISB Solo Competition Semi-Finals - David Murray, Chair 9:00 AM
Hockett
Hans Sturm ISB Jazz Competition Semi-Finals & Finals - Hans Sturm, Chair 9:00 AM
Nabenhauer
Jessica Valls ISB 14 & Under Solo Competition Semi-Finals & Finals - Jessica Valls, Chair 9:00 AM
Iger
Ali Yazdanfar ISB Orchestra Competition Semi-Finals & Finals - Ali Yazdanfar, Chair 9:00 AM
Ford
Gary Karr Keynote Address 7:30 PM
Ford
Michael Forfia Winner of the 2015 Jazz Competition Recital 8:00 PM
Ford
Samuel Suggs Winner of the 2015 ISB Solo Recital 9:30 PM
Ford

Tuesday, June 6, 2017

Name Presentation Title Time / Venue
David Murray ISB Solo Competition Finals - David Murray, Chair 9:00 AM
Hockett
Scott Pingel Master Class 9:00 AM
Iger
Josh Skinner A Comparative Analysis of Three Jazz Bassists' Walking Bass Lines 9:00 AM
Broido
Dustin Williams Makers Competition - Audience Favorite Voting 9:00 AM
Hockett Green Room
Seth Lewis Blue Note Bass: Ron Carter and Bob Cranshaw 10:00 AM
Broido
Arnold Schnitzer Evaluating a Bass for Possible Purchase A guide for non-luthiers 10:00 AM
Iger
Brian Dozoretz Amplifying the Upright Bass 11:00 AM
Ford
Ira Gold Beethoven's Seventh Symphony: A Practice Method for Refining Rhythmic and Technical Precision 11:00 AM
Nabenhauer
Linda Grace Structure/Function Issues of the Arm and Thumb in Bass Playing 11:00 AM
Broido
Thomas Helton Recital 11:00 AM
Chapel
Brett Shurtliffe The Art of Effortless Art 11:00 AM
Iger
Jeff Bradetich Bach - An analysis of the Preludes from Suites 1-4 2:00 PM
Iger
Kevin Brown Viola da Gamba Transcription: Unlocking the abundant and beautiful repertoire of one of the closest relatives of the double bass 2:00 PM
Chapel
Lou Fischer As Swings the Rhythm Section, So Swings the Band 2:00 PM
Broido
Claus Freudenstein The Bassmonsters - Classic meets Rock 2:00 PM
Iger
Juan Pablo Navarro Andrés Martín –Juan Pablo Navarro 2:00 PM
Ford
Paul Beaudry The Music Of Johnny Alf: Father of Bossa Nova 3:00 PM
Broido
Robert Black Fresh Ink - brand new solo music 3:00 PM
Nabenhauer
Scott Dixon Recital 3:00 PM
Hockett
Diana Gannett Writing and Performing for High C tuning 3:00 PM
Iger
Robert Nairn Bass/Viola duo recital 3:00 PM
Ford
Gabriele Ragghianti Italian music from different centuries 3:00 PM
Chapel
Forest Greenough The Bassist's Guide to Comprehensive Shoulder Health: Anatomy, Injury Prevention, and Maintenance 4:00 PM
Broido
Mimi Jones The Mimim Jones Band Live 4:00 PM
Nabenhauer
Kyle Motl Metatrope: Solo Contrabass 4:00 PM
Chapel
Jeff Turner Internet Teaching: A review of online resources for learning to play the double bass. 4:00 PM
Iger
Daniel Nix Bassinova Quartet Recital 5:00 PM
Hockett
Maggie Urquhart Recital 5:00 PM
Hockett
Martin Wind Talking Hands with guests 5:00 PM
Nabenhauer
Alexandra Scott Recital 8:00 PM
Ford
Larry Grenadier Recital 9:30 PM
Ford

Wednesday, June 7, 2017

Name Presentation Title Time / Venue
Tobias Gloeckler Vanhal Concerto - The new URTEXT 9:00 AM
Iger
Robert Sabin The House That Cranshaw Built: Bob Cranshaw, the 1960s, and Blue Note Records 9:00 AM
Broido
Robert Black ISB Composition Competition Recital 10:00 AM
Hockett
Lloyd Goldstein Arts In Medicine: Overview Of A Model Program In a Major Cancer Institute And Solo Bass As A Therapeutic Music Intervention 10:00 AM
Iger
Danny Ziemann Looking Forward: Establishing a Precedent for Jazz Bass Pedagogy 10:00 AM
Broido
George Amorim New Repertoire for Double Bass Quartet 11:00 AM
Chapel
John Clayton John Clayton Master Class 11:00 AM
Ford
Peter Dominguez Peter Dominguez, Solo Bass Recital 11:00 AM
Nabenhauer
Caroline Emery Bow Works Progressive Technique for Double bass. 11:00 AM
Iger
Vassilis Papavassiliou Vibrato Revisited 11:00 AM
Broido
Kristin Korb Building your career in the freelance world 2:00 PM
Broido
Frank Proto Concert. Frank Proto, Bass and Tim Berens, Guitar 2:00 PM
Ford
Anthony Stoops Recital 2:00 PM
Chapel
Todd Coolman The Pulse Trio - Revisiting and renewing the music of great 3:00 PM
Nabenhauer
David Craig Originals and Standards Arranged by David Craig 3:00 PM
Chapel
Kamil Erdem Eastern Traces 3:00 PM
Broido
Joe McNalley in Memoriam Fred Charlton and Dominic Duval 3:00 PM
Hockett
David Neubert The Making of the ISB - Panel Discussion by David Neubert, and as available-Jeff Bradetich, Barry Green, Gary Karr, Paul Ellison, John Clayton, David Gage, Larry Hurst, David Murray, Madeleine Crouch 3:00 PM
Hockett Green Room
Gene Perla Music Business Update 3:00 PM
Iger
Dan Styffe Recital 3:00 PM
Ford
Michael Cameron Zwilich Premiere 4:00 PM
Chapel
Peter Coco Decoding a Master: An Analysis of the Performing Style of Ray Brown 4:00 PM
Broido
Louis Levitt Sybarite5 presents Outliers 5:00 PM
Hockett
Maxwell Zeugner Pergolesi to Part 5:00 PM
Nabenhauer
Rick Stotjin Recital 8:00 PM
Ford
Francois Rabbath Recital 9:30 PM
Ford

Thursday, June 8, 2017

Name Presentation Title Time / Venue
Henrica Fagerlund Deep Relaxing Sounds 9:00 AM
Iger
Julio Nogueira Denker - more than music, and style 9:00 AM
Broido
Olivier Holland The Personalization of Technique for Jazz Bass 10:00 AM
Broido
Caitlyn Kamminga Caribbean Connections 10:00 AM
Iger
Fausto Borem Fausto Borém & Musa Brasilis Friends 11:00 AM
Nabenhauer
Paul Ellison Paul Ellison Master Class 11:00 AM
Ford
Jorge Daniel Hernaez Extended techniques: a reality in the service ofcreativity 11:00 AM
Broido
Burak Karaagac Double Bass and Violin solo duo and more 11:00 AM
Chapel
Megan McDevitt Femininity, Masculinity, and the Bass 11:00 AM
Iger
Jimmi Roger Pedersen Scandinavian approach 11:00 AM
Iger
Donovan Stokes Recital 11:00 AM
Hockett
Ted Botsford Inspiration and Imagination: Solo Works by Solo Bassists 2:00 PM
Hockett
Michael Formanek Still Bothering You After All These Years 2:00 PM
Chapel
Barry Green Anna's Promise, Sharing Joy, Inspiration and Compassion to the World 2:00 PM
Ford
Lisa Mezzacappa Visual Music: Improvising with Graphic Notation and the Moving Image, with Lisa Mezzacappa (bring your bass!) 2:00 PM
Iger
Rodrigo Olivarez Performance editions of Salvador Amato’s double bass works 2:00 PM
Broido
Joshua Davis Rhythm Meter Workshop 3:00 PM
Broido
Santi Debriano Castle Magic Bass Trio 3:00 PM
Nabenhauer
Heather Miller Lardin Violone Bastarda 3:00 PM
Chapel
David Murray Bad Boyz of Double Bass 3:00 PM
Ford
Brian Perry Orchestral Masterclass with Brian Perry, Dallas Symphony Orchestra 3:00 PM
Iger
Ali Yazdanfar A recital of (mostly) French Music for Double Bass 3:00 PM
Hockett
Virginia Dixon Efficient Teaching of Beginners: How Suzuki Philosophy and Practice lead to greater technique 4:00 PM
Broido
Christine Hoock SPASS : BASS 4:00 PM
Hockett
Sam Loeck Music for Bass and Harp 4:00 PM
Chapel
David Pellow Rhythmic Tendencies in Scale Practice 4:00 PM
Iger
Daniele Roccato Minima Colloquia 4:00 PM
Nabenhauer
Frederic Alarie In The Spirit of Scott Lafaro 5:00 PM
Nabenhauer
Dan Styffe Tribute to Teppo - The Music of Teppo Haute-Aho 5:00 PM
Hockett
Rex Surany Recital 8:00 PM
Ford
Christian McBride Recital 9:30 PM
Ford

Friday, June 9, 2017

Name Presentation Title Time / Venue
Joey Naeger Bassic Field Repairs - Getting your bass through the gig 9:00 AM
Broido
Paul Robinson Circuit Training for Musicians 9:00 AM
Iger
Hilliard Greene When Folk Songs Bring Freedom 10:00 AM
Iger
Kieran Hanlon Double Bass, The Storyteller: A Lecture/Performance on Public School Presentations 10:00 AM
Broido
Michael Bisio Blood Orange Blue 11:00 AM
Broido
Simon Garcia Simon Garcia SoundWorld 11:00 AM
Ford
Eleonore Oppenheim Home: New Electroacoustic Music for Solo Bass 11:00 AM
Iger
Volkan Orhon New Sonata transcription by Leon Boellmann 11:00 AM
Hockett
Frank Proto Master Class 11:00 AM
Nabenhauer
Paul Unger Paul Unger/ Suzi Stern Duo 11:00 AM
Chapel
Yuan Lu Q&A Session with ISB Founder Gary Karr 12:00 PM
Campus Center
Leon Bosch The South African Double Bass 2:00 PM
Chapel
Susan Cahill New Music from the West 2:00 PM
Iger
Scott Colley Scott Colley Solo Performance and Q&A 2:00 PM
Ford
Spencer Phillips Findeisen and his First Concerto 2:00 PM
Broido
Marc Abrams Marc Abrams Trio Plays the Freedom Suite Revisited 3:00 PM
Iger
Florent Ghys Solo for double bass, laptop, and video 3:00 PM
Nabenhauer
Alan Lewine Ensemble RUIMONTE: Sephardic Treasures 3:00 PM
Chapel
Matthew McDonald Masterclass 3:00 PM
Ford
Marc Ramirez A Recital Honoring Lucas Drew featuring Marc Ramirez, Yung-Chiao Wei, & David Whitla 3:00 PM
Hockett
Daniel Thatcher Yin Yang Self-Care for Bassists 3:00 PM
Broido
Phillip Albert Toward a Pedagogy for Bebop Bass: Adaptations of Standard Pedagogy and Techniques Required to Play Sonny Stitt's Bebop Style On Double Bass 4:00 PM
Broido
Bruce Gertz Bruce Gertz Trio 4:00 PM
Nabenhauer
Petru Iuga Classic and Folk music on Bass 4:00 PM
Hockett
Jordan Morton CREATURES 4:00 PM
Chapel
Derek Weller How to apply, audition and choose a music school 4:00 PM
Iger
Szymon Marciniak Bach and more- solo recital 5:00 PM
Hockett
Hans Sturm Bass Meets Voice 5:00 PM
Nabenhauer
Joel Quarrington Recital 8:00 PM
Ford
Sebastien Dube Recital 9:30 PM
Ford

Saturday, June 10, 2017

Name Presentation Title Time / Venue
Gaelen McCormick College Bass Fair 8:30 AM
McHenry Lobby
Irena Olkiewicz Polish Double Bass History and Masterclass 9:00 AM
Iger
Scott Worthington How To Record a Bass at Home (or Not) on a Budget (or Not) 9:00 AM
Broido
Shawn Alger Transcribing Viola da Gamba Literature for the Modern Double Bass 10:00 AM
Broido
John Hamil Teaching improvisation from beginning to advanced: Jamming on the Bass vol. 1-3 10:00 AM
Iger
Steve Bailey Electric Bass...”No, Please don’t make me do THAT”! 11:00 AM
Nabenhauer
Owen Lee Owen Lee Masterclass 11:00 AM
Iger
Shanti Nachtergaele Improv in the Orchestra: Reconstructing a Lost Practice in Historical Bass Playing 11:00 AM
Broido
Jamie Ousley The Unorthodox Duo 11:00 AM
Chapel
Gaelen McCormick Young Bassists Concert 1:00 PM
Ford
Pearl Alexander ACOUSMATICS 3:00 PM
Iger
Michael Bates Focusing on the role(s) of the bass in a modern day saxophone trio 3:00 PM
Nabenhauer
Cameron Brown Sheila Jordan and Cameron Brown: Voice and Bass 3:00 PM
Hockett
John Schimek Do You Have Good B.O? Preparing Behavioral Objectives and Other Tips For Meaningful Private Lesson Teaching 3:00 PM
Broido
Jack Unzicker The Diaries of Adam and Eve, Words by Mark Twain, Music by Michael Daugherty: New Compositions for Violin, Double Bass, and Narration 3:00 PM
Chapel
Colin Corner Contemporary Solo Bass Music 4:00 PM
Chapel
Chris Fitzgerald Online Video Pedagogy: Many Birds, One Stone 4:00 PM
Broido
Irina-Kalina Goudeva Workshop on contemporary multidisciplinary performance 4:00 PM
Nabenhauer
Chuck Israels Guitar/Bass duo 4:00 PM
Hockett
Randall Kertz Anatomy of a Bassist 4:00 PM
Iger
Tom Knific Tom Knific Quartet – featuring Renata Artman Knific vl, Gene Knific pn, and drum legend Billy Hart. (!) 4:00 PM
Ford
Craig Butterfield Jesse Jones & Craig Butterfield:Original music for Mandolin and Double Bass 5:00 PM
Nabenhauer
Alexis Cuadrado Alexis Cuadrado Group - Noneto Ibérico 5:00 PM
Hockett
Matthew McDonald Recital 8:00 PM
Ford
Mark Dresser Hank Roberts & Mark Dresser duo for cello and bass 9:30 PM
Ford