ISB 2019 Convention Presenter — Aaron Olguin

Indiana University

The ISB 2019 Convention will be held June 3-8, 2019 in beautiful Bloomington, Indiana, home of our host Indiana University. The event will take place from Monday, June 3, 2019, through Saturday, June 8, 2019. We anticipate over 1,000 bassists, exhibitors, collaborative musicians, family members and guests from around the world to attend the concerts, seminars, workshops, lecture-demonstrations, panel discussions, masterclasses, exhibits, Young Bassists Program, and ensembles for non-professional bassists. In addition, the ISB will be holding solo, jazz, orchestral and young bassist performance competitions, and the eighth biennial ISB Maker's Competition over Monday, June 5th and Tuesday, June 6th.

As a non-profit organization that puts its revenues back to work for its membership, we rely on ISB members to help make the convention a great experience for everyone who attends. We are grateful for the many presenters over the years who have donated their time, travel and talent as a way of giving back to the worldwide bass community.

The following is a tentative list of convention presenters, subject to change. Click on a Presentation Title to see more information about the presenter and their presentation.

Sort By: Date / Time | Last Name

Monday, June 3, 2019

Name Presentation Title Time / Venue
Aaron Olguin Classical Headliner: Aaron Olguin 8:00 PM
MAC Stage
Luca Alemanno Jazz Headliner: Luca Alemanno 9:00 PM
MAC Stage

Tuesday, June 4, 2019

Name Presentation Title Time / Venue
Burak Karaagac Duolog ; Violin-Bass and Piano Chamber Music Recital 2:00 PM
Ford Hall
Ebru Karaagac Ebru Karaagac - Duolog: Violin-Bass and Piano Chamber Music Recital 2:00 PM
Ford Hall
Tod Leavitt Contrabass: King of Pizzicato 3:00 PM
Ford Hall
Gabriele Ragghianti The Italian Bass Tradition 3:00 PM
Auer Hall
Kevin Brown Bach Cello Suite No. 2 and Viola da Gamba Duets 4:00 PM
Ford Hall
Brett Shurtliffe Franz Simandl - The Bohemian Bottesini 4:00 PM
Auer Hall
Jim Ferguson Recital 5:00 PM
Sweeney Hall
Owen Lee Owen Lee Recital 5:00 PM
Auer Hall
DaXun Zhang Recital 8:00 PM
MAC Stage
Lynn Seaton Lynn Seaton in Recital 9:00 PM
MAC Stage

Wednesday, June 5, 2019

Name Presentation Title Time / Venue
Mark Urness Frontiers: Classical, Jazz, and Social Consciousness 11:00 AM
Sweeney Hall
Derek Zadinsky Connections to IU 11:00 AM
Ford Hall
Volkan Orhon New Concerto for Double Bass 2:00 PM
Auer Hall
Svetozar Vujic P Kellach Waddle World premiere for double bass end piano 3:00 PM
Ford Hall
Han-Jui Chen Franck,Debussy, and Fauré 4:00 PM
Ford Hall
Bruce Gertz Alternative Facts 4:00 PM
Sweeney Hall
ISB Presents The Trout quintet - 200 years of evolution 4:00 PM
Auer Hall
Louis Levitt Sybarite5 presents Endeavor 5:00 PM
Sweeney Hall
Gunars Upatnieks Recital 8:00 PM
MAC Stage
Jiri Slavik Jiri Slavik in Recital 9:00 PM
MAC Stage

Thursday, June 6, 2019

Name Presentation Title Time / Venue
Elizabeth Clawson An Exploration of Duo Music for Double Bass and Guitar 10:00 AM
Ford Hall
Phillip Serna The Great Dooble Bass - Music for Violone & Viols 10:00 AM
Sweeney Hall
Fausto Borem Fausto BorĂ©m invites Voice, Piano and Basses for Crossover Music 11:00 AM
Auer Hall
Mark Morton Five Original String Orchestrations of Solo Bass Works by Giovanni Bottesini 11:00 AM
Ford Hall
Simon Garcia Simon Garcia SoundWorld 2:00 PM
Auer Hall
Michael Cameron A Hoosier Celebration 3:00 PM
Auer Hall
Peter Coco Pete Coco Trio 3:00 PM
Sweeney Hall
Rodrigo Mata Alvarez TOLO LOCH New Mexican Music for Double bass ensemble 4:00 PM
Ford Hall
Dan Styffe Recital - including world premieres and US premieres. Solo and duo pieces. 4:00 PM
Auer Hall
Dominik Wagner Recital 5:00 PM
Auer Hall
Martin Wind Legacy Recital Program 5:00 PM
Sweeney Hall
Chi-chi Nwanoku Chi-chi Nwanoku in Recital 8:00 PM
MAC Stage
Ron Carter Ron Carter in Recital 9:00 PM
MAC Stage

Friday, June 7, 2019

Name Presentation Title Time / Venue
Hector Tirado Feeling Through Silence 10:00 AM
Auer Hall
Susan Cahill Voice in Deep 11:00 AM
Sweeney Hall
Anthony Stoops Bad Boyz of Double Bass 11:00 AM
Auer Hall
Joel Braun Recital 2:00 PM
Ford Hall
Igor Eliseev Absolute RACHMANINOV 2:00 PM
Auer Hall
David Murray Music of Paul Ramsier 3:00 PM
Auer Hall
Pedro Vares de Azevedo Piazzolla & Trovajoli Recital 3:00 PM
Ford Hall
Stefano Sciascia Molto Cantabile 4:00 PM
Auer Hall
Elizabeth Soukup Betsy Soukup, This Disquiet: Songs for bass and voice 4:00 PM
Sweeney Hall
John Hamil Johnny Hamil present GAV7D Video Game solo bass 5:00 PM
Sweeney Hall
Andres Martin Temperamental: Recital of Andres Martin Compositions 5:00 PM
Auer Hall
Glen Moore Glen Moore in Recital 5:00 PM
Sweeney Hall
Lorraine Campet Lorraine Campet in Recital 8:00 PM
MAC Stage
John Patitucci John Patitucci in Recital 9:00 PM
MAC Stage

Saturday, June 8, 2019

Name Presentation Title Time / Venue
Jeremy Baguyos 2019 Composition Competition Winners Recital 11:00 AM
Ford Hall
ISB Presents Young Bassists Concert 1:00 PM
MAC Stage
Alan Lewine Alan Lewine: Original Jazz 3:00 PM
Sweeney Hall
Brian Powell Swing Hi, Swing Low: New Music for Violin and Bass 3:00 PM
Auer Hall
MEGAN McDevitt Boundless Soundscapes: a performance by Shade & Light Duo (Megan McDevitt and Betsy Soukup) 4:00 PM
Sweeney Hall
Yung-chiao Wei Bach Violin Partita #3 and Award Winning Young Talents 4:00 PM
Ford Hall
Jay Leonhart Jay Leonhart in Recital 5:00 PM
Sweeney Hall
John Clayton John Clayton and Friends 8:00 PM
MAC Stage